Slušnej oddíl
Novinky Sabian AA & AAX


Bylo mi před časem řečeno, jestli bych nemohl otestovat pár novinek od firmy Sabian. Činely mi z firmy přivezli až domů a musím přiznat, že jsem byl trochu překvapen, když se z pár novinek vyklubala krabice o rozměrech přepravního kontejneru a váze parního válce - tedy takový jsem alespoň měl pocit, když jsem ji táhl do schodů. "Zřejmě slušnej oddíl...," napadlo mě. Pojďme se tedy podívat na tuto velkolepou nálož novinek blíže.


AAX 14" X-plosion hi-hats brilliant

Hi-hatka rozměrů i charakteristik více než standardních s příjemným středo-hlubším soundem. Běžná průraznost se při pootevření mění v agresivnější charakter, který by mohl předurčovat tento pár pro rockovější styly, což potvrzuje i hrubší sound při hře přes hranu. Hlasitost sice není z největších, ale problém s prosazením v kapele by přesto mít neměla. Při hře na plochu, a to zvláště při použití nylonových paliček, dostanete velmi lahodný "klik", který bude znít perfektně v méně dynamických pasážích. Tato hi-hatka představuje v součtu poctivý standard se vším, co k tomu patří: neurazí, a pozor - vlastně i trochu nadchne. Takže pokud chcete vsadit na jistotu, pak tohle je ta správná volba.

+
univerzálnost
zvuková vyrovnanost
klasický typ soundu
-
spíše nižší průraznost


AAX 16" X-plosion hi-hats brilliant

Při dnešním spektru nabídky je těžké ještě něčím překvapit, či přesněji řečeno: všechny běžné možnosti jsou již vyčerpány. A tak nezbývá než se vydat cestou extrémů: malé ještě zmenšit, velké naopak zvětšit. A druhá možnost je přesně případem této hi-hatky. Kdysi nadstandardní 15" hi-hatka je tedy překonána a vytlačena z pozice extrému touto specialitou. Přiznám se, že můj první dojem byl: co je to za nesmysl?! Ano, myslel jsem si, že tenhle pár bude víceméně k ničemu. Ale nebudu vás napínat: nejenže není, ale vlastně funguje docela dobře, a navíc i velmi zajímavě. Pochopitelně nečekejte žádnou zvláštní agilitu při šlapaní - to se blíží spíš pochodu v o 3 čísla větších botách po čerstvě zoraném poli. Sound je samozřejmě hlubší a značně plný - odpovídající velikosti činelů, co vás však velmi překvapí, je až neuvěřitelná kultivovanost tohoto zvuku. Hi-hatka zní opravdu velmi příjemně a čistě, a její zvuk může perfektně dotvořit celkový sound kapely. Ano, pokud budete hrát na tuto pootevřenou hi-hatku přes hranu, budete si možná připadat trochu jako na čínských oslavách Nového roku, ale i to lze nakonec přetavit v osobitou součást zvuku soupravy a následně i kapely. Naopak je zajímavé, že při hře na plochu - například při 1/16 doprovodu s lehkým otevíráním, zní až neuvěřitelně čistě a jemně, přičemž zvuk je navíc lehce zabarvený jako by šel přes flanger. Celková čitelnost hry je logicky o něco nižší než u menších modelů, ale pokud bych si měl vybrat mezi čitelností a tímto unikátním zvukem, volil bych jednoznačně zvuk. Takže shrnuto: tento typ hi-hatky možná nebude úplně pro každého, ale komu vyhovovat bude, toho uspokojí maximálně. Výborné činely!

+
originalita
nový typ zvuku HH
velmi kultivovaný sound
zvuková čistota
-
menší agilita při šlapání
horší zvuk při hře přes hranu na otevřenou HH


AAX 8" Air splash

Ten má skutečně velmi "vzdušný" sound. Možná až moc. Což vzhledem k faktu, že z již tak minimální hmoty byla ještě část ubrána, je docela logické. Jinými slovy - stejně jako v předchozím případě - jedná se o cestu extrému. Tentokrát však s méně přesvědčivým výsledkem. Chybí hlavně silnější nástup a přesvědčivější atak. Při chytání ve stylu jazzové hry 30. let splní ale svoje poslání dokonale - potíž trochu je, že tam se nebude příliš hodit vizuálně. Celkově však je zvuk velmi čistý a jemný. Jde tudíž o zajímavý - avšak ne nezbytně nutný - efektový činel pro příležitostné použití.

+
čistý sound
-
velmi slabá hlasitost


AA 21" Bash ride brilliant

Extrémně kultivovaný sound! Velmi precizní artikulace - ne jako sestava z Penzičky. Nádherně průrazný a krystalicky čistý při hře na střed - takže ideální například pro vyhrávky v Child In Time. Pokud bych si mohl z celé sestavy činelů, které jsem dostal na testování, vybrat pouze jeden jediný, byl by to právě tento. Kvalita zvuku předurčená pro studio a průraznost použitelná pro koncert. Zvukově dokonale vyvážený, v podstatě dost univerzální a zcela určitě nadčasový. Takže i výborná investice.

+
kultivovanost
perfektní střed
dobrá průraznost
zvuková vyrovnanost
-
žádné


AA 24" Bash ride

Matnější povrch než u verze brilliant předurčuje i "matnější" zvuk. Ale to není jediný rozdíl. Vlastně je tenhle činel celkově někde úplně jinde: pokud totiž verze brilliant (a zvláště v rozměru 21") představuje operního pěvce na vrcholu sil, pak tohle je spíš postarší sípající mafián z Brooklynu. Vlastně abych se přiznal, nechápu tak úplně cílení tohoto činelu, a mám pocit, že jde tak trochu o vedlejší produkt pokusu o obsazení všech velikostí všemi typy činelů. Pro rock je ovšem málo průrazný, a pro jazz zase příliš velký. Co s tím? Napadá mě jedině bigband. Snad něco na styl Gena Krupy. Potíž ale je, že se po chvíli rozechvěje jako most Tacoma Narrows, začně kontinuálně hučet a v podstatě kompletně pohltí veškeré jednotlivé údery. Možná má svoje ideální použití, ale mě zatím nenapadá jaké. V jazzu by působil jako Rambo na večírku intelektuálů, a v hardrockové kapele by zase dopadl jako módní návrhář v ruském vězení. Těžko říct, co je lepší... Nebo vlastně horší.

+
pro některé styly možná zajímavě zastřený zvuk
-
nevýrazný
příliš hučí
nečitelný


AAX 18" FreqCrash

Tenhle činel jednoznačně vizuálně zaujme. Připomíná třípatrový dort, a slibuje velký zvukově-gurmánský zážitek. Ovšem stejně jako si dobrý zákusek chcete pořádně vychutnat, první ránu jsem u tohoto činelu chvíli odkládal a obdivoval napřed jeho design. Přitom mě napadalo: dostaví se po úvodním prvku očekávání i adekvátní prvek nadšení? Anebo naopak cimrmanovský prvek zklamání? To byla otázka. Ale ne na dlouho. Nakonec jsem se chopil paličky a udeřil. A výsledek? V podstatě něco mezi tím. Nebo přesněji řečeno obojí - a to dokonce v uvedeném chronologickém sledu. Nástup je velmi ostrý až řezavý, ale vzápětí - a docela náhle - se zvukový charakter mění do hloubek a pak rychle ztrácí na intenzitě, aby nakonec dozněl v poměrně nevýrazných středech. Trochu připomíná sprintera, který soupeřům sebevědomě uteče o polovinu dráhy a pak zakopne o rozvázanou tkaničku. Ale vlastně to docela koresponduje s tím různorodým, snad až trochu schizofrenickým designem. Nicméně uvedená zvuková charakteristika může představovat i klad - do určitých stylů. Umím si tenhle činel velmi dobře představit v metalu nebo hardcoru. Agresivní zvuková charakteristika, explozivní nástup a rychlý útlum, to je přesně tím pravým pro podobné styly. Takže i když tento činel na mně zapůsobil více vizuálně než zvukově, může najít skvělé využití - a možná i fanatické vyznavače.

+
explozivita
průraznost
krátké doznění
-
krátké doznění


AA 24" Bash ride brilliant

Nefalšované rockové řinčení - tak by se dal stručně charakterizovat tento monstrózní činel. V podstatě okamžitě při prvních úderech se mi vybavily skladby jako A Hard Day´s Night nebo Substitute. Ten nepřetržitý sykot, který zní od začátku až do konce a vytváří nezaměnitelný sound raného rocku. Takže: nepočítejte s tím, že po prvních dvou taktech hry ještě něco rozeznáte. Prostě jste vypustili Krakena, a ten si jde svojí cestou, a převálcuje vše, co se mu do ní postaví. Na rozdíl od "nebrilliantové" verze však může tento činel najít využití velice dobře. Jak už bylo naznačeno, dokonale by se hodil ke stylu těch hlučnějších beatových kapel 60. let - například pro začínající The Who by byl přesně tím pravým. Ale dost dobře by se mohl uplatnit i v hardrocku. Například pro vrcholné The Who by byl přesně tím pravým. Takže ačkoliv tento činel představuje trochu specifickou záležitost, má svůj smysl a najde i svoje využití. Obojí ovšem také poněkud specifické.

+
hlasitost
průraznost
-
nízká (přesněji řečeno téměř nulová) čitelnost


AA 21" Bash ride

Když jsem jako poslední testoval tento činel, napadlo mě, jestli jsem se trochu neunáhlil, když jsem o nějaký ten den dříve (či pár odstavců výše) napsal, že kdybych si měl vybrat z této skupiny pouze jeden činel, byl by to 21" brilliant. Možná bych totiž dal přednost této verzi. Ale nevím to jistě. Oba činely totiž vedou naprosto vyrovnaný boj o prvenství. Brilliant má dle očekávání jiskřivější tón, ale non-brilliant zase kompaktnější zvukovou charakteristiku. Veškeré složky zvukového spektra jsou hodně blízko u sebe, což vytváří velmi konkrétní a čistý sound. Hodně mi připomíná staré Paisty 602 - a to je nějaká liga. Jeden mám dodnes a hraje naprosto bezkonkurenčně - velká většina ze současné produkce se mu ani nepřiblíží. Ale tenhle ano. A možná - skoro se mi to nechce říct - je i o něco lepší. Zvonivý přesně tolik, kolik je potřeba, s mírně hlubším tónem, dobře čitelný, a navrch s nádechem určité "zvukové exkluzivity". Naprosto perfektní činel do blues, bluesrocku nebo jazzu. Určitě skvěle využitelný i v dalších stylech, ale nejvíc doma bude právě v těchto. Opravdu výborný doprovodný činel pro relativně univerzální použití.

+
dokonale kompaktní zvukové spektrum
čistý sound
dobrá čitelnost
-
zastřenější tón (může být ale i předností)


14" Jojo Mayer Hoop crasher

Věc vypadající spíš jako z rekvizitárny natáčení seriálu Xena nebo z obchodu pro začínající bojovníky ninja je překvapivě také "hudební nástroj". Ovšem pozor, nejedná se o činel, nýbrž - poněkud nečekaně - o doplněk malého bubnu. Tato specialita navržená samotným Jojo Mayerem přesně reflektuje jeho styl hry a umožní vám dostat z malého bubnu další specifický zvuk, či přesněji řečeno nových zvuků hned několik. Hoop crasher tvoří dvě spojené obruče o šířce zhruba 4 centimetry a průměru standardních 14 palců. V horní obruči jsou vyvrtané otvory, jak ostatně můžete vidět na snímku, zatímco spodní, což na snímku už neuvidíte, je prohýbaná - přesně ve stylu hi-hatek Paiste Sound Edge. Hoop crasher se normálně položí na horní blánu malého bubnu a zajistí třemi příchytkami, které jsou též součástí balení. Výsledkem je škála poměrně agresivních a průrazných zvuků, které můžete uplatnit jak v doprovodech, tak i vyhrávkách. Pro přesnější představu, jak to celé vlastně funguje a zní, bude asi nejlepší si najít ukázky na youtube. V každém případě se jedná o zajímavé obohacení zvuku soupravy, i když možnosti praktického využití tohoto doplňku ukáže teprve budoucnost. S jistotou sázky na vítězství Miloše v závodě padání prezidentů se ale dá předpokládat, že vždy půjde spíš o efektovou záležitost, než o nový obecný trend zvuku malého bubnu - ale člověk nikdy neví...
Každopádně pokud budete tento doplněk kupovat, doporučím vám, abyste si vzali svůj malý buben s sebou na vyzkoušení. Jak jsem víceméně náhodou zjistil, ne do každého bubnu totiž hoop crasher pasuje. Vyzkoušel jsem ho mimojiné i na dvou exemplářích bubnu model Ian Paice, a do jednoho se prostě nevešel. A upozorňuju, že šlo o úplně nový buben - tudíž žádný vliv deformací nebo křivých ráfků. Takže jak praví osvědčené stalinské heslo: důvěřuj, ale prověřuj...
Což ostatně platí i pro všechny výše uvedené činely - test je jedna věc, ale jak vám bude činel osobně sedět, nebo jak bude zapadat do kapely, je věc druhá. Takže jděte - a zkoušejte! Tahle dávka novinek určitě stojí za to.


INFO

AAX 14" X-plosion hi-hats brilliant 8 499,-
AAX 16" X-plosion hi-hats brilliant 10 089,-
AAX 8" Air splash 2 750,-
AA 21" Bash ride brilliant 9 305,-
AA 24" Bash ride 8 990,-
AAX 18" FreqCrash 6 090,-
AA 24" Bash ride brilliant 10 878,-
AA 21" Bash ride 7 690,-
14" Jojo Mayer Hoop crasher 5 990,-
Ludwig Speedking - Cesta do pravěku

autor: Paul Schenzer
psáno pro: časopis Muzikus
vyšlo v čísle: 2013 / 07
foto (v tištěném vydání): firemní promo
vydavatel: MUZIKUS
web vydavatele: www.muzikus.cz

Na webu schenzer.com zveřejněno se souhlasem vydavatele


© 2015 Paul Schenzer
www.schenzer.com