Mimořádné volby
Gretsch Renown Purewood


Gretsch na to jde prostě trochu jinak. Místo nekonečného dílčího obměňování léty prověřených sérií přináší stále nové modely nebo zcela přepracované verze již zavedených řad - A jako by to nestačilo, umocňuje tento dynamický přístup ještě výrobou limitovaných sérií, které jsou každoročně uvedeny v početně velmi omezených množstvích a už nikdy nejsou vyráběny znova. Kdo nejedná rychle, nemá šanci!


Na jedné straně je tahle dynamika obdivuhodná, na druhé straně mě trochu překvapuje, že po marketingové stránce firma víc netěží ze zavedených pozic na trhu, jež některé vydařené série získaly. Příkladem mohou být třeba různé modelové podskupiny řady Catalina, které dříve než se stačily výrazněji prosadit na trhu, byly z výrobního programu vyřazeny. Limitovaná série je ovšem něco jiného - člověk dopředu ví, že za rok už nebude v prodeji, že si nikdy nebude moci dokoupit další komponenty, ale také, že stejnou soupravu bude mít jen pár desítek dalších - a to je to, oč tu běží. Mít něco extra. A právě jednu z takových souprav jsem měl možnost koncem roku otestovat. Po třešňových a ořechových specialitách roku 2005 to byla tentokrát speciální mahagonová verze řady Renown, vyrobená opět v počtu pouhých sto kusů.


Letmé seznámení

Souprava v principu vychází z osvědčené řady Renown Maple (což je jedna z mála sérií, která se drží ve výrobním programu už delší dobu bez výraznějších změn), je však provedena ze vzácného afrického mahagonu. Sada je nabízena, podobně jako další limitované série od Gretsche, v jediné barevné úpravě, která je provedena bezbarvým lakem vysokého lesku, zdůrazňujícím velmi čistou strukturu dřeva. Výjimečně jsou však k dispozici dva různé typy složení: jeden čtyřkusový "hardrockový" set s velkým bubnem o průměru 24 " a druhý šestikusový s velkým bubnem o standardní velikosti 22 ". Velký buben je v obou případech nevrtaný, ráfky jsou samozřejmě lité, jak se dá u této cenové relace očekávat. Příslušenství obsahuje držáky na tomy, další hardware je třeba dokoupit zvlášť. Floor tomy disponují zesílenými nohami o průměru 12,7 milimetru, které sice jednoznačně zlepšují stabilitu, nicméně v kombinaci s miniaturním 14" kotlem působí trochu podivně. Za zmínku určitě stojí výborně vyřešené úchyty noh floor tomů a také paměťové zámky pro jejich přesnou polohovou adjustaci. Tomy jsou uchyceny klasickými držáky typu GTS, vylepšenými však o podložku mezi obručí a vlastním úchytem z materiálu podobnému teflonu. Na vnitřní straně jsou bubny opatřeny stříbrným lakem pro zlepšení akustické projekce.
Jedním z příjemných překvapení je také fakt, že celá souprava je již sesazena, takže po vybalení z krabice nestrávíte další tři hodiny s ladicím klíčem v ruce a nepřipadáte si jako pomocný mechanik, což by u luxusní (a navíc ještě limitované) série působilo obzvlášť potupně. Ostatně vždy, když je souprava dodávána rozložená na téměř základní díly, připadám si spíš jak při koupi nábytku Ikea. Celkový vizuální dojem je velice příznivý - souprava vypadá skutečně natolik dobře, že ani označení "limitovaná série" nepůsobí jako laciný obchodní trik, což je jinak dost běžný jev. Vzezření téhle sady mluví řečí klasiky a serióznosti. Uvidíme, jak to bude se zvukem...


Kotle mírného odvazu

Zvuk kotlů jako by se vás snažil přesvědčit, že tahle souprava se dokáže i přes svoji značně rezervovanou vizáž také pěkně odvázat. Určitě je zde reflexe na současný trend přebasovaného soundu kotlů s mocným atakem, vše je však drženo v mezích vysoké kultivovanosti. Hutná a plná barva je doplněna velice slušnou projekcí a dobrou, i když z průměru nevybočující rezonancí. Melodická složka kotlům zůstane i při nižším ladění, což je jistě nadstandard. Dynamické možnosti nijak zvlášť neohromí, co však stojí za pozornost, je vynikající shoda zvukové barvy všech čtyř průměrů. Delší dozvuk s výbornou charakteristikou doznění (chvíli setrvá na vysoké intenzitě, pak se rychle propadne do nižší úrovně, kde ještě krátkou dobu vydrží, než zcela zmizí) je určitě největším trumfem těchto kotlů. Jejich použitelnost může sahat od troufalejších podob jazzu až po domestikovaný metal, zkrátka vše poblíž středu žánrového spektra. Prostě kotle mírného odvazu v mezích zákona.


Malý buben demokratického ražení

Malý buben téhle řady dokládá přesně to, co jsem před časem uvedl v rubrice Mimochodem, a sice to, že k soupravě (vyšší) střední třídy dostanete opravdu extra nástroj, který nejenže nemusíte nahrazovat žádným separátním top modelem, ale naopak ho spíš budete používat i k jiným sadám. Plná, konkrétní a velmi kultivovaná barva s vynikající čitelností hry a s dozvukem, jehož čistota ve všech hladinách od piana po forte působí jak ze sampleru - to jsou hlavní trumfy tohoto bubnu. Vše je korunováno výborným atakem i skvělou rezonancí. Neměnné barevné spektrum zvukového projevu ve všech úrovních hlasitosti je pak ideálním předpokladem pro široce dynamickou hru. Na druhé straně, abych se nenechal unášet jen klady tohoto nástroje, musím uvést, že rimshot i rantl jsou v kontrastu se všemi ostatními přednostmi docela zklamáním a neřadí se výš než do kategorie průměrných. Struník o dvaceti strunách je nastavitelný z obou stran, což je jistě kladem, avšak jeho poměrně prostý mechanismus s nepříliš vybraným chodem mně extázi také nepřivodil - tento buben by si určitě zasloužil lepší. Každopádně, i přes uvedené výhrady, jde o vynikající nástroj vhodný pro nejširší použití: od studia přes klub až po stadion, od jazzu přes rock až po metal. Tenhle malý buben masy určitě osloví.


Velký buben: nic pro extrémisty

Důrazný, avšak nikoliv přehnaně agresivní projev, schopnost prosadit se, ale i přizpůsobit stylu, nekontroverzní charakter, ale přesto náznak osobitosti - tenhle velký buben by skutečně mohl kandidovat do voleb. Pominu-li dokonale protikladné, a přesto do jednoho celku obdivuhodně zkombinované vlastnosti, jeho umístění do parlamentu by rozhodně ostudu neudělalo - alespoň by byl dobře slyšet, když už nic jiného. Ale teď vážně. Buben poskytuje slušný atak doprovázený rychle doznívající rezonancí excelentní barvy. Obrovským kladem je schopnost velmi dynamické hry, nicméně limit jeho možností leží v oblasti střední hlasitosti, takže akusticky vražedné fortissimo z něj nedostanete ani na hranici hazardu s natržením Achillovy šlachy. Tovární osazení blánou Evans EMAD zcela vyhovuje, přičemž jako ideální se jeví použití tenčího tlumicího prstence při středně napnuté bláně. Jak už naznačila zmínka o možnosti dynamické hry, poslouží tenhle buben skvěle i v klasickém jazzu. Od tohoto žánru pak dále po směru dráhy potenciometru až někam k hard rocku. Žánry na bázi metalů a corů by však byly mimo jeho možnosti. Zkrátka: extrémisty tenhle uhlazený politik asi příliš nezaujme, většině se však jistě zavděčí.


Výsledky voleb

Aniž bych k tomu potřeboval osm měsíců, mohu učinit závěrečné zhodnocení této soupravy. Začnu tím, co se mi po celou dobu, kdy jsem soupravu testoval, neodbytně vynořovalo v mysli. Proč limitovaná série vypadá a zní jako běžná? Dobrá a vysoce kvalitní, ale sériová. U limitu bych prostě čekal celkově výraznější charakter, počínaje zvukem a konče povrchovou úpravou. Zkrátka nějakou specialitu. Tahle sada se však až příliš blíží tomu nejstřednějšímu mainstreamu. Žádné výstřelky, žádná extravagance, žádné extrémy. Udělat limitovanou sérii, která vypadá normálněji než normální a standardněji než standardní, to je věc, které tak úplně nerozumím. Všechno má ale svoji druhou stránku. A tou je zde, kromě slušného zvuku, následující fakt: tuhle sadu totiž seženete za cenu jen o málo vyšší, než kolik stojí sériový model. A to celkový dojem významně mění, a zřejmě právě v tom spočívá původně možná trochu nejasný strategický záměr firmy Gretsch. Čtyřkusový "hardrockový" set totiž stojí jen o osm tisíc víc než podobná sestava klasické řady Renown Maple - a to neberu v úvahu rozdíl velikostí bubnů ve prospěch limitované série. Připlatit si tolik za soupravu, kterou bude vlastnit na celém světě pouhých sto lidí, to je argument. Pokud tedy chcete mít něco extra, a přitom příliš nevybočovat z řady, jděte do téhle sady. Zvukově vás určitě nezklame a nejspíš neztratí cenu tak, jako většina běžné produkce. Možná se časem změní i v dobrou investici.
Jestliže vás souprava oslovila, neváhejte a kupte. Brzy nebude. Pokud si ale nejste jisti nebo se na vás už nedostane, o žádné osudové zaváhání nejde - příští rok bude zase jiná. A třeba ještě lepší...


INFO

Gretsch Renown Purewood - limitovaná série vycházející z osvědčené řady Renown Maple. Cena testované sady: 58 880 Kč.

Technické specifikace
materiál: africký mahagon
ráfky: lité
konfigurace testované soupravy: VB - 22 x 18 ", TT1 - 10 x 8 ", TT2 - 12 x 9 ", FT1 - 14 x 14 ", FT2 - 16 x 16 " a MB - 14 x 5,5 "
osazení testované soupravy: TT+FT - Evans Genera G2 nahoře + Evans Genera G1 dole; MB - Evas coated G1 nahoře + Evans Hazy 300 dole; VB - Evans EMAD jako hrací a černá s logem Gretsch jako rezonanční
další příslušenství: 2 x kloubový úchyt jednoduchý na tom, 2 x adaptér pro uchycení kloubu na stojan činelu, dva tlumicí prstence k bláně EMAD, ladicí klíč
web: www.gretschdrums.com
výroba: Tchaj-wan

+
  • malý buben
  • výborná shoda zvukové barvy kotlů
  • dynamické možnosti velkého bubnu
  • dobře řešené úchyty noh floor tomů
  • na limitovanou sérii příliš standardní vzhled
  • rimshot
  • slabší dynamické možnosti kotlů
Gretsch Renown Purewood - mimořádné volby

autor: Paul Schenzer
psáno pro: časopis Muzikus
vyšlo v čísle: 2007 / 03
foto (v tištěném vydání): firemní promo
vydavatel: MUZIKUS
web vydavatele: www.muzikus.cz

Na webu schenzer.com zveřejněno se souhlasem vydavatele


© 2005 Paul Schenzer
www.schenzer.com