Dr. Heavy, Mr. Speed & Funkenstein
šlapky Gibraltar 9600


Dávno pryč jsou doby, kdy šlapka k velkému bubnu připomínala ponejvíce jakousi zákeřnou avšak poněkud chatrnou past na sobola či kunu lesní. Dnes se jedná o vysoce sofistikovaná zařízení s velmi precizním mechanickým zpracováním za použití prvotřídních materiálů, často disponující také zajímavým desigem. A přesně takové jsou i testované pedály značky Gibraltar. Navzdory stejné základní konstrukci a mnoha společným znakům se však jednotlivé modely výrazně liší - v čem a proč, to se pokusí vysvětlit následující test.


I. Co mají společné

Kladem všech modelů je výborné zpracování, zajímavá a určitě také hodně odolná povrchová úprava a konečně i promyšlená základní konstrukce. Samozřejmostí jsou kvalitní použité materiály. Za zmínku stojí i fakt, že všechny modely jsou prodávány v praktické transportní tašce. U dvojitého provedení jsou oba pedály umístěny na kovové desce - narozdíl od levnějšího modelu (např. 5611), kdy je jedna ze šlapek podchycena pouze ohýbanou konstrukcí z kovového profilu (nechtělo se mi použít slova drát...). Kardanové propojení má prakticky nulové vůle - a tudíž ostrý záběr i dobrý chod.
Naopak společnou slabinou všech šlapek se mi jednoznačně jevil beater, který i přes možnosti nastavení prostě nebyl schopen dostat z bubnu jakýkoliv melodičtější a alespoň trochu muzikální zvuk. Pro účely testu jsem ho proto nahradil modelem SC-LBDB, s nímž byly zvukové výsledky o několik tříd lepší. Osobně bych totéž doporučoval všem, kdo si některou z uvedených šlapek koupí.


II. V čem se liší

Tak, a jsme u toho nejpodstatnějšího. Úvodem řeknu, že jednotlivé modely měly tak výrazný charakter, že mi k nim prostě nesedělo jen strohé tovární číselné označení - a přidělil jsem jim názvy, nebojím se dokonce říct jména.


Dr. Heavy

Jedním slovem: klasika. Dvouřetězová šlapka velmi poctivého provedení s plynulým chodem běžné charakteristiky, vyhovující nejvíce asi těžším žánrům, kde není třeba až takového dynamického rozsahu. Samozřejmostí u tohoto typu je obrovská bytelnost i odolnost, umožňující přežít i nejrůznější typy řeznictví. Odpor pedálu je standardní, napnutím pružiny lze seřídit od lehkého až po těžší (tahle formulace zní možná teď trochu zábavně, nicméně uvidíte dále, že to až tak samozřejmé není). Lze doporučit pro tvrdší styly. Jeho krycí označení zní 9611 DC.


Mr. Speed

Opět stručně: Ferrari mezi šlapkami. Již první pohled na tenhle mechanismus je ohromující. Naprosto perfektní provedení připomíná spíše součást leteckého motoru. Tahle šlapka je stejně hbitá a rychlá jako výše zmíněný vůz, ale stejně tak má i jisté zvláštnosti a chce trochu cviku v ovládání - dojem z chodu je totiž naprosto odlišný než u řetězovek. Běh je neuvěřitelně hladký, se stejným odporem po celou délku dráhy, což je po přechodu z řetězu skutečně maximálně nezvyklý dojem. Pokud si na to všechno člověk zvykne, pak ale tato šlapka umožní naprostou a totální kontrolu, takže bez nejmenších problémů lze ovládat jak rychlost dopadu, tak razanci, dynamiku i tvrdost úderu. Skvěle se hrají dvojité, eventuálně i trojité údery. Jedinou slabinu vidím v síle vratné pružiny, která v kombinaci se systémem pevného náhonu vyvíjí i při maximálním napnutí stále poměrně malý tah. V celém rozpětí tak můžete volit mezi odporem neuvěřitelně malým a malým, což nemusí každému postačovat. Osobně bych snesl ještě tak o polovinu větší sílu pružiny. Tovární označení tohoto skvostu je 9611 DD.


Funkenstein

Tohle je skutečná funková příšera - pedál s jedinečnou akcí, umožňující hru těch nejšlapavějších doprovodů. Reaguje s bezkonkurenční akcelerací, které nejspíš nedosahuje ani jeden z předchozích modelů. Jistý nezvyk a částečně snad i zápor - daný však prostými fyzikálními zákony, nikoliv zpracováním - je v tom, že dojem z dopadu beateru na blánu není tak jednoznačný jako u modelu s řetězem či pevným náhonem. Je to logické: pásek, byť proveden ze sebepevnějšího materiálu, se vždy bude vyznačovat alespoň minimální pružností. Jinak je ovšem dojem ze hry velmi komfortní. Ideální pro funk, art rock a jazz rock, méně již pro různé těžkotonážní styly - tam asi klasická řetězovka poslouží lépe. V katalogu najdete pod kódem 9611 SD.


Shrnutí

Vzhledem k cenové relaci, v níž se tato trojice nachází (cca 3500 Kč za šlapku jednoduchou, kolem 9000 za dvojitou; přesné částky uvedeny níže), je jasné, že základní kvalita je zaručena. Test tento předpoklad jedině potvrdil: mechanické zpracování je na vysoké úrovni, veškeré vůle pohyblivých částí jsou zcela minimální. Skutečnou odolnost materiálu a pevnost prověří jedině čas, ale je velmi pravděpodobné, že při adekvátním zacházení budou tyto šlapky prakticky nezničitelné. Základním rozhodovacím kritériem tedy bude pocit ze hry - snad vám předchozí odstavce alespoň trochu napověděly, rozhodnout se však musíte sami...


INFO

Šlapky Gibraltar řady Intruder 9600. DC - Double Chain, dvojřetězová; DD - Direct Drive, pevný náhon; SD - pásková; DB (double) označuje dvojšlapku. Povrchová úprava: černá s reliéfní strukturou.
Informace na webu: www.gibraltarhardware.com, www. gretsch.czSPOLEČNÉ HODNOCENÍ

+
 • bytelnost
 • dobrá konstrukce
 • povrchová úprava
 • transportní taška
 • beaterSAMOSTATNÉ HODNOCENÍ JEDNOTLIVÝCH TYPŮ


9611 DC & 9611 DC-DB

Bytelná dvouřetězová šlapka se standardním chodem, vhodná pro hard & heavy, použitelná však dobře i v dalších stylech. Cena 3680 Kč resp. 8980 Kč za dvojšlapku.
+
 • odolnost řetězového mechanismu
 • menší možnosti dynamiky


9611 DD & 9611 DD-DB

Hyperaktivní šlapka se superlehkým chodem a možností využití neuvěřiteného dynamického spektra. Zcela lineární akce umožňuje plnou kontrolu. Skvělá pro artrock, hardrock, jazzrock i jazz. Cena 3780 resp. 8980 za dvojšlapku.
+
 • obrovské možnosti dynamiky
 • maximální kontrola
 • superprecizní zpracování + design
 • nemožnost nastavit větší odpor


9611 SD & 9611 SD-DB

Blitzfussmaschine s neuvěřitelně rychlou akcí a slušnými možnostmi dynamiky hry. Nezvykem je poněkud měkčí a vláčnější dopad. Geniální pro funk, dobrá pro artrock a jazzrock, vyhovující pro hardrock, méně již pro heavy & spol. Cena 3380 Kč, za dvojšlapku 8380 Kč.
+
 • superrychlá akce
 • dobrá dynamika
 • méně zřetelný dojem z dopadu beateru
Dr. Heavy, Mr. Speed & Funkenstein - šlapky Gibraltar 9600

autor: Paul Schenzer
psáno pro: časopis Muzikus
vyšlo v čísle: 2004 / 08
foto (v tištěném vydání): firemní promo
vydavatel: MUZIKUS
web vydavatele: www.muzikus.cz

Na webu schenzer.com zveřejněno se souhlasem vydavatele


© 2004 Paul Schenzer
www.schenzer.com