Konec prokletí
Arbiter Flats


Prokletím bubeníků, kromě praktické nemožnosti stát se frontmanem kapely, je určitě stěhování nástroje. Zatímco v menších klubech vystačí kytarista i basák kromě nástroje jen s malým kombem, které pohodlně naloží do kufru auta či v nejhorším případě může odvézt i prostředkem hromadné dopravy, musí bubeník stále vláčet čtyři až pět objemově neredukovatelných bubnů, stejně jako těžkou bednu s hardwarem - to vše stěží naložitelné do vozu kombi, o hromadné dopravě nemluvě.


Právě teď však máte možnost tuto situaci změnit - anglická firma Arbiter totiž přináší na trh soupravu, která se celá pohodlně vejde do pouzdra velikosti běžné pneumatiky co do průměru i šířky a zhruba stejně i váží. Tento komplet tak lze pohodlně odvézt nejen jakýmkoliv autem, a to včetně Mini Cooperu, ale třeba i metrem, ba dokonce je možná i doprava pochodem prostým. To je věc opravdu nevídaná, ještě podstatnější však je fakt, že tato speciální souprava zní prakticky stejně či přinejmenším velmi podobně jako sada klasická. Pokud se vám tyto okolnosti zdají zajímavé, je určen následující test právě vám.
Předmětem testu jsou hned dvě sady, lišící se zejména provedením, částečně pak rozměry a pochopitelně také cenou. První nese označení Pro a je dle očekávání určena svojí vyšší kvalitou profesionálnímu využití, zatímco souprava druhá, s označením Lite, je zaměřená spíše na začínající hráče.
Kromě velikosti a schopnosti nahradit i při této objemové minimalizaci zvuk soupravy klasické je zvláštností obou setů i unikátní ladicí systém ovládaný jediným šroubem, což je určitě dalším kladem pro operativní použití v terénu. Jakkoliv může tento systém působit záhadně až tajemně, jeho princip je v základu velmi prostý, jak ostatně dokládá i přiložené schéma. Není asi třeba podotýkat, že s tímto systémem je rychlé nejen ladění, ale i výměna blány. Jen pro zajímavost: kompletní operace výměny trvá jen něco málo přes minutu, a to nikoliv stylem dobře cvičené elitní zásahové jednotky, nýbrž tempem spíše výletním.


Flats Pro

Souprava Flats Pro sestává z pěti bubnů o velikostech 22, 14 + 12, 13 a 16 a tvoří tak ekvivalent dnes nejběžnějšího setu. Všechny bubny kromě malého jsou opatřeny pouze jednou blánou, speciální ladicí obruče jsou v chromovaném provedení.
Velký buben disponuje slušnou průrazností a zní tím lépe, čím silněji se na něj hraje. Pro dosažení ideálního zvuku se vyplatí blánu napnout spíše více než méně, přičemž minimální hodnota tenze - aby buben vůbec hrál - je dána speciálním měřítkem, dodávaným spolu se soupravou. Výsledný zvuk se rovná poněkud utlumenému lacinějšímu šlapáku, nicméně při nulové hloubce a faktické absenci jakéhokoliv korpusu to je výkon obdivuhodný. Stabilita je kupodivu vynikající, buben navíc dovoluje i zajímavou možnost vertikálního náklonu, což může vyhovovat těm hráčům, kteří jsou zvyklí zvednutím přední časti velkého bubnu dosahovat určitého úhlu blány vzhledem k beateru.
Kotle mají při menším napnutí zajímavě utlumený zvuk, který zvyšováním tenze přechází ve výrazně melodickou polohu, přičemž tento rozdíl se zdá být zřetelnější než u klasických bubnů. Při ještě vyšším ladění začínají výrazně připomínat roto-tomy. Těsně pod touto hranicí se však jejich zvuk jeví jako nejlepší a právě tak se také vyplatí je naladit, aby připomínaly co nejvíce klasickou soupravu.
Malý buben je jako jediný vybaven i spodní blánou. Již s povoleným struníkem je jeho zvuk výborný a dává na vědomí, že právě tento komponent bude prakticky rovnocenný normálním bubnům, což se po napnutí struníku také potvrzuje. Výborná průraznost, velice slušný rimshot i ucházející hra přes rantl navozují dojem standardního malého bubnu střední kvality.
Celkově vzato jde o sadu, která při svých neuvěřitelných rozměrech poměrně dobře nahrazuje klasický set a může být výborně použitelná jak pro cvičení, tak i pro hraní v klubech či při podobných příležitostech. Daní za vynikající skladnost je poněkud slabší zvuk velkého bubnu. Vše ale výborně kompenzuje zbytek soupravy, zvláště pak malý buben.


Flats Lite

Model Lite je materiálově, velikostně i cenově redukovanou verzí předchozí soupravy, ale narozdíl od této sady je dodáván i s hardwarem, činely, šlapkou a sedačkou, a tudíž určen doslova k okamžitému použití. Ladicí obruče jsou tentokrát v černém plastovém provedení, velikosti bubnů jsou 20, 12 + 10, 12 a 14.
Hardware je značně subtilní a je celkem evidentní, že hlavním důvodem této úspory byla opět optimalizace pro přepravu. Šlapka je jednoduchá jednořetězová se slušným chodem, celkově vyhovující. Stojan na činel svou funkci plní odpovídajícím způsobem, stojan na hihatku se však jeví jako poměrně poddimenzovaný a nestabilní. Toto se projevuje zejména při šlapání osmin, kdy se rozkmit stojanu záhy dostane nad únosnou míru. Židle je výškově polohovatelná v pevných krocích po cca 3 cm, což je vzhledem k materiálové redukci řešení jednoznačně nejlepší, určitým nedostatkem však může být příliš nízká maximální výška, která by mnohým hráčům nemusela stačit.
Sada činelů obsahuje hihatku o průměru 13", crash 14" a crash/ride o velikosti 18 palců. Hihatka je v daných relacích ucházející, crash je na hranici použitelnosti, o něco lepší pak je crash/ride .
Velký buben má méně výrazný zvuk a je zřejmě nejslabším článkem soupravy, pokud jde o suplování zvuku klasických bubnů.
Malý buben zní velmi ostře a vůbec ne špatně. Jeho atak je vrcholně průbojný, což nízká konstrukční výška i zmenšený průměr ještě umocňují.
Kotle, což je velmi zajímavé, mají značně odlišný zvuk od verze Pro. Je samozřejmě věcí vkusu, který typ zvuku člověka osloví víc - mě osobně zaujal právě tento. Jde totiž o poměrně specifický zvuk, který se více než roto-tomům blíží soupravám osazeným pouze horní blánou na kotlech, jaké se používaly například v rocku koncem sedmdesátých let. Pokud bych tedy měl charakter kotlů Flats Lite nějak jednoznačně přiblížit, pak bych určitě použil přirovnání ke zvuku nahrávky Kiss - Alive! (viz např. bicí sólo ve skladbě 100,000 Years). Vzhledem k předpokládanému využití soupravy zejména na cvičení je to možná odvážná myšlenka, ale docela by mě zajímalo, co by tyhle kotle udělaly ve studiu. Minimálně jako zajímavé zvukové obohacení soupravy by se určitě využít daly.
Celkově vzato jde o jedinečné řešení pro začínající hráče, kteří jsou ještě navíc limitováni prostorově. Výborně se souprava hodí i jako cvičební nástroj, který lze vcelku bez námahy brát všude s sebou. Lze si ovšem představit i použití pro klubové koncerty.
Prokletí se stěhováním vás tedy určitě tyhle soupravy zbaví. A pak třeba zbyde energie i na to stát se frontmanem kapely - za touhle soupravou je hráč totiž dokonce i trochu vidět...


INFO

FLATS PRO

Flats Pro je souprava vhodná pro hraní v klubech a na cvičení. Velikosti: VB 22, MB 14, K 12, 13 a 16. Osazení (dodávané i testovací): Arbiter Advanced Tuning - drumhead made by REMO USA. Set obsahuje: pouze bubny + 3 držáky pro uchycení kotlů. Cena je 19 980 Kč (nebo 24 900 Kč za sadu Flats Pro a hardware pack Gibraltar 4600).

+
  • skladnost, objem, váha
  • snadné ladění
  • malý buben
  • velký buben


FLATS LITE

Flats Lite je kompletní souprava velmi vhodná zejména pro začínající hráče, ale použitelná i pro klubové hraní či cvičení. Velikosti: VB 20, MB 12, K 10, 12 a 14. Osazení (dodávané i testovací): Flats Lite. Set obsahuje: 5 bubnů, 1 stojan na činel rovný, 1 stojan na činel s ramenem, stojan na HH, stojan na MB, šlapku, sedačku, 3 držáky na uchycení tomů, pár činelů na HH, 1 crash činel, 1 crash/ride činel a ladicí klíč. Cena je 17 980 Kč.

+
  • skladnost, objem, váha
  • snadné ladění
  • zajímavý zvuk kotlů
  • kompletnost sady
  • velký buben
  • stojan HH
Arbiter Flats - Konec prokletí

autor: Paul Schenzer
psáno pro: časopis Muzikus
vyšlo v čísle: 2005 / 09
foto (v tištěném vydání): firemní promo
vydavatel: MUZIKUS
web vydavatele: www.muzikus.cz

Na webu schenzer.com zveřejněno se souhlasem vydavatele


© 2005 Paul Schenzer
www.schenzer.com